İngilizler ona safe box diyorlar. Yani Türk diline çevrildiğinde emniyet kutusu. Peki, ama neden böyle diyorlar hiç düşündünüz mü? Artık Para Kasası Bir Zorunluluk

Böyle diyorlar zira kapsam olarak biz her ne kadar para kasası olarak ifade etsek de kavramın tam karşılığı bu olmuyor. Tam olarak birebir çeviri yaptığında para kasası İngilizce olarak Money Case anlamına geliyor ama o kavramın İngilizce dilinde karşılığı çok daha farklı. Daha çok casino oyunlarına karşılık gelen bir oyun terimi olarak da adlandırmak mümkün.

Tekrar burada yer alan karşılığına dönecek olursak evet biz para kasası olarak tabir ediyoruz ama sadece bir para kasası değil ve İngilizlerin dediği gibi tam bir emniyet, güvenlik kutusu. İçine sadece az ya da çok olan paramızı koymuyoruz. Onun dışında değerli mücevherlerimizi, var ise gayrimenkullerimizin tapusunu, özel anahtarlarımızı, bizim için önem arz eden objeleri koyuyor ve saklıyoruz zira onların başına bir şey gelmesinden ödümüz kopuyor.

Hırsızlığın böylesine çoğaldığı, iklim değişikliğine bağlı olarak deprem, zelzele gibi doğal afetlere karşı, hiç istenmemesine rağmen yangına karşı, bizim için değerli olan varlıkları korumak istiyoruz ki tam da bu noktada böylesi bir ürüne gereksinim duyuyoruz. 

Şifresi ya da anahtarı bizde bazen de güvendiğimiz bir yakınımızda olan bu kasaları evlerimizin, iş yerlerimizin en özel yerlerinde saklıyoruz. Bazen bir dolabın içinde, bazen duvara monte ediyoruz ama üzerine bir tablo asarak görünürlüğünü ortadan kaldırıyoruz. Üstelik son yıllarda bu alanda öylesine gelişmeler oldu ki yangın, deprem gibi durumlarda gibi özel olarak bu kasaların korunduğu ve ne kasaya ne de içindekilere bir şey olmadan güvenle korunduğu özel kasalar ortaya çıktı

Artık Para Kasası Bir Zorunluluk

Dahası renk konusunda da çok değişik seçenekler var. Kırmızı, mavi, sarı uyarınıza nasıl gelir ise. Büyüklükler de değişebiliyor. İster mini, ister kocaman. Tamamen gereksinimlerinize uygun tercihler yapabilmeniz mümkün. Fiyatlar da kullanılan malzeme, büyüklük, ürün özelliği ve elbette markasına göre değiştiğinden net bir rakam asla söylenemiyor ama günümüzde her evde, işyerinde böylesi bir ürün olması gerektiği de net.